Żelbet to materiał konstrukcyjny ceniony za swoje wyjątkowe właściwości. Cechuje go wysoka wytrzymałość, odporność na działanie wysokich i niskich temperatur, a także na obciążenia mechaniczne. Materiał ten umożliwia wykonanie konstrukcji o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach. Aby jednak przetrwały wiele lat, warto odpowiednio je wzmocnić.
Tradycyjne metody wzmacniania konstrukcji z żelbetu
Konstrukcje żelbetowe po pewnym czasie użytkowania mogą wymagać wzmocnienia. Konieczne jest ono również, kiedy dojdzie do mechanicznych uszkodzeń. Przeprowadza się je także przy rozbudowie obiektów czy wycinaniu otworów w żelbecie, gdy okazuje się, że nośność elementów po przebudowie będzie zbyt niska w stosunku do obciążeń. Tradycyjne metody polegają na zmianie schematu statycznego obiektu bądź zwiększaniu przekroju poprzecznego elementów konstrukcyjnych. W tym celu konieczne jest dobudowanie betonowych podpór, dozbrajanie konstrukcji bądź doklejanie do niej stalowych elementów. Prace takie wymagają dużego nakładu czasu oraz środków, często konieczne jest również wyłączenie obiektu z użytkowania.
Zastosowanie taśm kompozytowych
Nowoczesną metodą zwiększania wytrzymałości jest wzmacnianie konstrukcji żelbetowych taśmami kompozytowymi. Takie elementy są odporne na rozciąganie, wytrzymałe i doskonale zabezpieczone przed korozją. Aplikacja taśm kompozytowych nie zajmuje wiele czasu, należy również do stosunkowo prostych prac, nie wiąże się też z wysokimi kosztami. Ich montaż to ekonomiczna i usprawniającą prace budowlane alternatywa dla tradycyjnych metod zwiększania nośności żelbetu, takich jak czasochłonna instalacja dodatkowych prętów zbrojeniowych czy zwiększanie przekroju elementów poprzez dokładanie warstw betonu. Taśmy kompozytowe można wykorzystać również do wzmacniania elementów stalowych czy drewnianych.