Prawidłowe przygotowanie podłoża pod wylewkę to bardzo ważny etap prac remontowych lub budowlanych. Jest ono kluczowe dla zachowania długoletniej trwałości posadzek, niezależnie od tego, czy wylewka ma być ostatnim etapem ich wykończenia, czy też przygotowaniem do położenia kolejnej warstwy. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu podłoża można zminimalizować szanse wystąpienia późniejszych pęknięć i innych uszkodzeń, a co za tym idzie konieczności kłopotliwych i nierzadko kosztownych napraw.
Obróbka powierzchni betonowej
Przygotowanie podłoża pod nową wylewkę trzeba zacząć od jego dokładnego wyczyszczenia. Konieczne będzie usunięcie wszystkich luźnych elementów, mogących negatywnie wpłynąć na strukturę nakładanej warstwy. Warto też pamiętać o wyrównaniu podłoża przed wykonaniem nowej wylewki. Niewielkie różnice poziomów można zniwelować, wykorzystując frezowanie betonu. Metoda ta stosowana jest też do wykonywania dylatacji między płytą wylewki a elementami konstrukcyjnymi. Takie przestrzenie są konieczne, aby podłoże mogło pracować i nie ulegało uszkodzeniu pod wpływem osiadania budynku czy zmian temperatury.
Nowa wylewka na uszkodzonej powierzchni
Jeżeli powierzchnia podłoża, na którym ma powstać nowa wylewka, jest uszkodzona, konieczne będzie usunięcie jej wierzchniej warstwy. Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczne techniki oraz odpowiedni sprzęt. W zależności od tego, jak głęboko sięgają uszkodzenia, można zastosować różne metody. Do usunięcia kilkucentymetrowej warstwy podłoża najlepsze będzie frezowanie. Jeśli wystarczy płytsza obróbka, można zdecydować się na groszkowanie lub śrutowanie betonu. Te metody polegają na rozbiciu kilku milimetrów zniszczonego lub zabrudzonego betonu. Dzięki zastosowaniu urządzeń do obróbki w połączeniu z odkurzaczami przemysłowymi minimalizowane jest zapylenie w pomieszczeniach.