Konstrukcje betonowe są powszechne we współczesnym budownictwie. Obiekty wykonane z tego materiału wyróżniają się wieloletnią wytrzymałością, nie ulegają też uszkodzeniu pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Podczas tworzenia konstrukcji beton może być łączony z innymi materiałami. Aby zapewnić trwałe zespolenie, stosuje się kotwy mechaniczne lub chemiczne. Sprawdź, na czym polegają te sposoby łączenia materiałów.
Mechaniczne kotwienie w betonie
Kotwienie mechaniczne to starsza metoda łączenia elementów betonowych z innymi materiałami. W tym przypadku stosuje się kotwy stalowe – podłużne bolce o dużej wytrzymałości. Zapewniają one trwałe mocowanie materiałów zachodzące dzięki zjawiskom fizycznym, takim jak rozprężanie. Pod tym względem kotwy mechaniczne podobne są do kołków rozporowych. Tego rodzaju mocowania należy umieścić w nawierconych w betonie otworach. Ze względu na ryzyko powstania pęknięć lub innych uszkodzeń podłoża, kotwienie mechaniczne jest obecnie rzadko spotykane, a stosuje się je głównie przy podłożach stałych. Ten rodzaj łączenia materiałów jest dobrze znany, jednak powoli traci popularność na rzecz nowoczesnego kotwienia chemicznego.
Kotwienie chemiczne
Popularnym sposobem mocowania różnorodnych materiałów do elementów betonowych jest kotwienie chemiczne. W tym przypadku łączenie jest powierzchniowe, a umożliwia je zjawisko adhezji – reakcji chemicznej zachodzącej między spoiwem a materiałami. Ze względu na konieczność zastosowania odpowiednich technik i materiałów, wklejanie kotew chemicznych najlepiej powierzyć specjalistom, takim jak pracownicy naszej firmy. Kotwienie chemiczne można zastosować w przypadku zróżnicowanych typów podłoża. Sprawdzi się zarówno do mocowania elementów w betonie, jak i cegle czy pustaku. Kotwy chemiczne, w odróżnieniu od mechanicznych, mogą być stosowane również w przypadku wilgotnego podłoża.