Beton to materiał wymagający odpowiednich technik obróbki oraz zastosowania specjalistycznego sprzętu. Powierzchnie betonowe można poddawać m.in. śrutowaniu, frezowaniu czy szlifowaniu. Każda z tych metod wygląda nieco inaczej i pełni inne funkcje. W dzisiejszym artykule opisujemy, jak przebiega śrutowanie betonu oraz w jakim celu się je przeprowadza.
Kiedy stosuje się śrutowanie betonu?
Śrutowanie, nazywane również groszkowaniem betonu wykonuje się głównie w celu oczyszczenia poziomych powierzchni. Z jego pomocą można usunąć pozostałości kleju lub farby z betonowej posadzki. Wykorzystywane jest do usuwania oznakowania poziomego z dróg, parkingów czy pasów startowych, a także hal produkcyjnych. Śrutowanie wpływa na poprawę szorstkości betonu, co zwiększa przyleganie do niego farby, kleju do płytek czy żywicy. Z tego powodu bywa wybierane jako jeden z elementów przygotowania podłoża do położenia właściwej posadzki.
Śrutowanie może być też etapem konserwacji posadzki betonowej, gdyż usuwa wierzchnią warstwę betonu. Umożliwia to ujawnienie pęknięć i innych wad podłoża wymagających odpowiednich prac naprawczych. Powstała podczas śrutowania charakterystyczna struktura odpowiada za nadanie posadzce właściwości antypoślizgowych. Metoda pozwala na usunięcie pozostałości mleczka cementowego gromadzącego się na powierzchni betonu, co również wpływa na poprawę przyczepności. Dzięki temu śrutowanie pomaga zwiększyć bezpieczeństwo np. w obiektach przemysłowych. Często jest więc ostatnim etapem wykończenia posadzki.
Jak przebiega śrutowanie betonu?
Śrutowanie betonu przeprowadzane jest za pomocą specjalnych maszyn wyposażonych w obrotowy bęben. Podczas śrutowania znajdujący się w nim materiał ścierny, którym najczęściej są ołowiane kulki, wyrzucany jest z bębna pod dużym ciśnieniem. Uderzając o betonową posadzkę, powoduje jej wyczyszczenie. Zbędny urobek powstały przy jej śrutowaniu przez śrut ołowiany wciągany jest do separatora, co zapobiega pyleniu podczas prac. Metoda doskonale sprawdza się przy obróbce dużych powierzchni ze względu na dobrą wydajność i niską cenę.