Wiercenie otworów w twardych materiałach, takich jak beton, kamień naturalny, czy cegła, nie jest łatwym zadaniem. Staje się ono jeszcze trudniejsze, jeśli otwór ma mieć dużą średnicę, czyli np. powyżej 80 mm. Z jakich metod korzystają fachowcy i co warto o nich wiedzieć? Opowiemy o tym w dzisiejszym wpisie.
Koronka udarowa i diamentowa
Przy wierceniu otworów korzysta się najczęściej wierteł udarowych i z koronek diamentowych. Oba przyrządy są skuteczne, jednak zarówno praca z nimi, jak i efekt końcowy znacząco się od siebie różnią. Wiercenie udarowe jest bardziej obciążające dla operatora młota, generuje też sporo pyłu. Między innymi dlatego coraz większą popularność zyskuje wiercenie diamentowe. Nie tylko eliminuje one wspomniane wady, ale też ogranicza drgania przechodzące na konstrukcję podczas wiercenia. W przypadku wiercenia w betonie przekłada się to ograniczenie jego pękania, a co za tym idzie, na bezpieczeństwo całej konstrukcji.
Do wykonywania dużych otworów warto wybrać wiercenie diamentowe z jeszcze jednego powodu. Trwa ono o wiele krócej. Koronkę udarową trzeba bowiem co pewien czas opróżniać z urobku. Trzeba też pamiętać o tym, że wykonany techniką diamentową otwór nie wymaga dodatkowego szlifowania i wykańczania.
Wiercenie w wiaduktach, murach zamkowych itp.
Technika diamentowa okazuje się niezastąpiona podczas wiercenia naprawdę dużych otworów (o średnicy nawet kilkunastu metrów – np. przejścia pod wiaduktem). W tym przypadku duży opór stawia ścin. Zazwyczaj wiercenie diamentowe rozpoczyna się wtedy cyrklem, do którego założona jest lina diamentowa. Technika diamentowa nie powoduje drgań, dzięki czemu nie narusza konstrukcji, często dość starej, która i tak jest już silnie obciążona. Diamentowe wiertła poradzą sobie nie tylko z betonem, ale też żelbetem czy naturalnym kamieniem, jeśli został użyty przy budowie konstrukcji. Do wykonywania kilkunastometrowych otworów potrzebny jest nie tylko niezawodny sprzęt, ale też doświadczenie. Dlatego to zadanie warto zlecić firmie, która działa w branży od lat.