Renowacja hali produkcyjnej to kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie. Jest ono jednak niezbędne, by dana hala mogła być bezpiecznie i komfortowo eksploatowana przez kolejne lata. Planując prace renowacyjne, szczególną uwagę należy poświęcić betonowym posadzkom. Każdego dnia są one narażone na liczne obciążenia: ruch pieszy, kołowy, czynniki chemiczne oraz wilgoć. Z czasem nawet tak trwały materiał jak beton zaczyna niszczeć. Aby zapobiec jego całkowitej degradacji, należy regularnie poddawać go renowacji.
Metody renowacji posadzek przemysłowych
Metod renowacji betonowych posadzek przemysłowych jest wiele. Do renowacji warto zatrudnić doświadczoną ekipę, która dopasuje metody naprawy do zaistniałych zniszczeń. Po ocenie stanu posadzki będzie ona musiała zając się jej przygotowaniem do prac naprawczych. Konieczne jest więc usunięcie starej, zniszczonej warstwy przez śrutowanie betonu lub jego groszkowanie. Dopiero wtedy ekipa może przejść do usuwania uszkodzeń. Najczęściej sprowadza się ono do napraw pęknięć i uszczerbków (nawet drobnych – z biegiem lat mogłyby się one pogłębiać). W razie potrzeby przeprowadza się wymianę fragmentów betonu, lub też wylewa jego nową warstwę. Posadzkę na koniec się szlifuje i impregnuje. W razie potrzeby można nadać jej konkretnych właściwości (np. antyelektrostatycznych) za pomocą warstwy posadzki żywicznej.
Cięcie i wiercenie betonu
Jeśli hala produkcyjna powstała z betonu, żelbetu lub innego twardego materiału, warto zastanowić się, czy podczas renowacji nie warto przeprowadzić prac wymagających jego cięcia lub wiercenia. Wykonanie w konstrukcji dodatkowych przejść, przepustów dla instalacji, kanałów wentylacyjnych czy burzowych wymaga użycia technologii diamentowej. Prace nie tylko potrwają krócej (w porównaniu do metody udarowej), ale tez spowodują drgań, które mogłyby naruszyć konstrukcję całej hali produkcyjnej, czy pękanie betonowej posadzki. Do tego celu warto zatrudnić specjalistów dysponujących dużym parkiem maszyn, by prace przeprowadzane były w miarę możliwości równocześnie – dzięki temu hala produkcyjna będzie mogła być oddana do użytku jeszcze szybciej.