Wykonanie otworów w tak twardym i wytrzymałym podłożu, jakim jest beton, może przysparzać problemów. Konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu, który nie ulegnie uszkodzeniu podczas pracy, a także nie spowoduje pęknięć podłoża. Należy też zwracać uwagę na bezpieczeństwo prowadzenia prac. Przedstawiamy krótką charakterystykę zasad wiercenia w betonie.
Dobre narzędzia to podstawa
W przypadku konieczności wywiercenia otworu w betonie, żelbecie czy kamieniu, zwykła wiertarka może nie być wystarczająca. Podobnie jak w innych przypadkach obróbki tego materiału, również do wiercenia w betonie wykorzystywana jest technika diamentowa. Umożliwia ona wykonanie otworów nawet w betonie mocno zbrojonym. Wiertnice diamentowe, które stosujemy, pozwalają na wykonanie przewiertów o dowolnej głębokości i średnicy od 1 cm do ponad metra. W przypadku wąskich otworów stosowane są zazwyczaj odpowiednio dobrane wiertła, natomiast do wykonywania przewiertów o większej średnicy wykorzystujemy korony diamentowe o parametrach dopasowanych zarówno do wielkości wykonywanego otworu, jak i rodzaju obrabianego materiału. Z ich pomocą można wykonać m.in. przepusty pod instalacje bądź technologiczne odwierty umożliwiające pobranie próbek betonu lub innego surowca.
Bezpieczeństwo wiercenia w betonie
Planując wywiercenie otworów w elementach konstrukcji betonowych czy żelbetowych, należy dobrze zaplanować ich położenie oraz wymiary. Wykonywane przewierty nie mogą wpływać na obniżenie stabilności i wytrzymałości konstrukcji. Przed przystąpieniem do prac w budynkach mieszkalnych lub użytkowych trzeba również upewnić się, że podczas wiercenia nie zostaną uszkodzone elementy instalacji elektrycznej, wodnej czy gazowej. Zastosowanie techniki diamentowej pozwoli na ograniczenie ilości szkodliwych dla zdrowia operatora drgań oraz emitowanego pyłu. Nawet podczas pracy metodami bezpyłowymi należy jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej odzieży oraz okularów ochronnych.