Każdy, kto próbował wykonać otwór w betonowej ścianie czy stropie wie, jak trudne może być to zadanie. Nie ułatwiają go zbrojenia stosowane we wzmacnianym stalowymi prętami żelbecie. Twardy materiał wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu i dużej siły. Wiercenie udarowe wiąże się z hałasem, wstrząsami i najczęściej dużym zapaleniem. Podpowiadamy, jak uniknąć tych niedogodności i w prosty sposób wykonać w betonowym podłożu otwory o niemal każdej średnicy.
W jakim celu wierci się otwory w betonie?
Wywiercenie otworu w betonie lub żelbecie nie należy do łatwych prac, w wielu sytuacjach bywa jednak konieczne. Przewierty wykonuje się zazwyczaj w celu montażu elementów instalacji wodnych, kanalizacyjnych czy gazowych. Ich wykonanie jest też konieczne przy wykonywaniu lub przeróbce systemów wentylacyjnych w budynkach. Wiercenie otworów to również nieodzowna część prac przy prowadzeniu instalacji elektrycznych. Są one niezbędne przy konieczności zamocowania kotew w betonowym lub żelbetonowym podłożu. Otwory o dużych średnicach wierci się np. w celu wykonania przepustów. Wiercenie w betonie lub żelbecie jest konieczne także, jeśli trzeba pobrać próbki materiału.
Jak wiercić w betonie i żelbecie?
Jedną z najczęściej wybieranych metod wykonywania otworów w tych wytrzymałych materiałach jest diamentowe wiercenie w betonie lub żelbecie. Umożliwia ono sprawne i stosunkowo ciche przeprowadzenie prac. Co więcej, w przypadku diamentowego wiercenia na mokro nie dochodzi do zapylenia pomieszczeń. Technika ta umożliwia wykonanie otworów lub przewiertów o różnych średnicach, nawet tych powyżej 1 m. Wiercenie w betonie czy żelbecie, podobnie jak inne prace z zakresu obróbki tych materiałów najlepiej jest powierzyć doświadczonej firmie, takiej jak nasza. Będzie to zdecydowanie szybsze i tańsze rozwiązanie niż kupowanie specjalistycznego sprzętu i samodzielne wiercenie.