Beton i żelbet to jedne z najczęściej stosowanych w budownictwie materiałów. Są niezastąpione przy budowie obiektów mieszkalnych, przemysłowych czy usługowych, jak również elementów infrastruktury takich jak mosty czy wiadukty. Chociaż ich zastosowania są podobne, między betonem a żelbetem występuje kilka zasadniczych różnic. Przedstawiamy je w artykule.
Beton i jego wszechstronne zastosowania
Betonowe elementy wchodzą w skład niemal każdej współczesnej konstrukcji budowlanej. Z materiału tego powstają fundamenty, stropy, podłogi czy schody, a także zewnętrzne obiekty np. podjazdy. Beton to kompozyt, którego historia sięga czasów starożytnych. Początkowo powstawał z mieszaniny zaprawy wapiennej, piasku i drobnych kamieni. Obecnie do jego produkcji wykorzystuje się przede wszystkim cement, który może zostać zastąpiony innym spoiwem, wodę i kruszywo (piasek, żwir lub inne naturalne bądź sztuczne surowce). Współczesne mieszanki często są również wzbogacane dodatkami, mającymi na celu poprawę ich trwałości czy przyspieszenie czasu wiązania.
Czym charakteryzuje się żelbet?
Żelbet powstaje poprzez wzmocnienie betonowych elementów stalowymi prętami. Dzięki temu konstrukcja nie pęka pod wpływem zmian temperatury, jest też znacznie wytrzymalsza niż w przypadku zastosowania samego betonu. Elementy żelbetowe wykazują dużą odporność na obciążenia i siły rozciągające. Zwiększona wytrzymałość wiąże się jednak z pewnymi komplikacjami przy obróbce. Cięcie żelbetu czy wiercenie w nim wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń. Sprawdzają się przy tym wiertnice i piły z diamentowymi ostrzami, segmentami. Dzięki nim możliwa jest obróbka nawet mocno zbrojonego betonu.
Do obróbki betonu i żelbetu konieczna jest też odpowiednia wiedza techniczna. Z tego powodu warto zlecić ją specjalistom, takim jak ci z naszej firmy, którzy przeprowadzą prace w sposób ograniczający ryzyko uszkodzenia konstrukcji.