Oczyszczenie i wyrównanie betonowej posadzki może przysparzać problemów. Beton jest materiałem bardzo wytrzymałym, a wszelkie nierówności i zabrudzenia trudno jest usunąć. Przy obróbce betonu bardzo przydatne są urządzenia nazywane frezarkami. Opisujemy dziś, jak działają takie maszyny oraz kiedy warto je zastosować.
Maszyny do frezowania betonu
Frezowanie betonu wykonuje się przy pomocy specjalistycznych maszyn o dużej mocy. Na rynku dostępne są frezarki spalinowe lub zasilane energią elektryczną. Podstawowe parametry frezarek to:
- szerokość robocza mieszcząca się w przedziale od 20 do ponad 30 cm;
- głębokość frezowania, którą można regulować w zakresie kilku milimetrów, maksymalnie do 1 cm;
- moc silnika urządzenia;
- wydajność frezowania, wynosząca zazwyczaj kilkadziesiąt metrów kwadratowych na godzinę.
Niektóre urządzenia można podłączyć do odkurzaczy przemysłowych, dzięki czemu powstające zanieczyszczenia są natychmiastowo usuwane. Wpływa to na znaczną poprawę komfortu pracy i tempa jej przebiegu, a także daje możliwość frezowania posadzek w różnych pomieszczeniach.
Jak działa frezarka do betonu?
Każda frezarka wyposażona jest w szereg diamentowych, zębatych ostrzy. Podczas działania urządzenia frezy obracają się, uderzając o podłoże. Powodują w ten sposób pękanie i rozdrabnianie jego wierzchniej warstwy. Dzięki temu możliwe jest usunięcie nawet głębokich zanieczyszczeń betonowego podłoża. Frezowanie betonu pozwala też pozbyć się zniszczonej nawierzchni i przygotować ją do położenia kolejnych warstw. Metodę tą, jako stosunkowo inwazyjną wykorzystuje się, gdy konieczna jest głęboka obróbka podłoża, wynosząca więcej niż 4 mm. W przypadku mniejszych powierzchni i niewielkich uszkodzeń bądź powierzchownych zanieczyszczeń zazwyczaj wystarczające jest zazwyczaj szlifowanie betonu. Frezarki umożliwiają także wyrównanie poziomu betonowej posadzki. Co więcej, można zastosować je też do obróbki innych materiałów, np. asfaltu. Frezowanie wykorzystuje się m.in. przy usuwaniu oznakowania poziomego z dróg.