Diamentowe piły tarczowe to urządzenia stosowane do cięcia żelbetu, betonu oraz innych wytrzymałych materiałów. Na rynku dostępnych jest wiele typów takich urządzeń, których dobór zależy od rodzaju planowanych robót. Przedstawiamy rodzaje i zastosowania diamentowych pił tarczowych, które wykorzystujemy podczas codziennej pracy.
Diamentowe piły ścienne
Jednymi z najczęściej używanych przez nas urządzeń są diamentowe piły ścienne. Ich główne elementy to montowana do podłoża prowadnica, elektryczny silnik, sterownik oraz oczywiście tarcza tnąca z diamentowym ostrzem. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracy, piła wyposażona jest też w dodatkowe osłony i zabezpieczenia. Bezpieczeństwo, wygodę i dokładność cięcia zapewnia również system zdalnego sterowania.
Piły ścienne wykorzystywane są głównie do wycinania otworów oraz przecinania konstrukcji poziomych lub pionowych. Sprawdzają się również przy specjalistycznych pracach rozbiórkowych. Nadają się do cięcia żelbetu, betonu, cegły i innych materiałów budowlanych. Z pomocą pił ściennych wykonuje się m.in. otwory na okna i drzwi, a także bruzdy pod elementy instalacji. Różne średnice tarcz umożliwiają zarówno płytkie, jak i głębokie cięcie.
Piły jezdne do cięcia posadzek
Diamentowe piły jezdne wykorzystuje się przede wszystkim do cięcia betonowych posadzek. Umożliwiają także obróbkę asfaltu i innych materiałów. Z ich pomocą można wykonać cięcia o głębokości nawet 50 cm. Przecinarki jezdne sterowne są ręcznie przez operatora i nie wymajają przytwierdzania do podłoża. Wykorzystuje się je m.in. do wykonywania szczelin dylatacyjnych, wycinania fragmentu podłoża czy też przy tworzeniu kanałów technologicznych pod instalacje bądź odwodnienia.
Ręczne piły diamentowe
Podczas wykonywanych prac korzystamy także z ręcznych przecinarek do betonu, urządzeń o niewielkich rozmiarach i dużej mocy. Dzięki nim możemy przeprowadzać cięcia w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie ma możliwości przymocowania prowadnicy lub zastosowania piły jezdnej. Ręczne narzędzia umożliwiają wycinanie mniejszych i płytszych otworów. W przypadku tych przecinarek, w odróżnieniu od pozostałych typów diamentowych pił tarczowych, cięcia prowadzone są na sucho i mokro.