Jednym z najczęściej stosowanych materiałów w budownictwie jest beton. Jego popularność wynika przede wszystkim z dużej wytrzymałości i stosunkowo niewielkich kosztów. W zależności od tego, w jaki sposób będzie użytkowany beton i na jakie uszkodzenia będzie narażony, jest poddawany odpowiedniej obróbce, która przygotowuje go na działanie konkretnych warunków. Jedną z popularniejszych metod jest śrutowanie. Na czym polega i kiedy jest stosowane?
Czym jest śrutowanie betonu?
Wyróżnić możemy wiele metod obróbki betonu. Szlifowanie, frezowanie czy cięcie betonu są jednymi z popularniejszych sposobów. Oprócz tego beton można poddać również śrutowaniu. Proces polega na wyłączeniu warstwy wierzchniej, czyli zbiciu betonu oraz usunięciu mleczka cementowego, czyli jednolitej tafli, która z czasem się ściera i powoduje pylenie. W tym celu wykorzystywana jest energia kinetyczna i wirnik oraz ołowiane kuleczki, które obracają się i uderzają o powierzchnię betonową. W efekcie takich działań najsłabsze elementy posadzki zostają usunięte.
Na koniec zostają wciągnięte do separatora. Prace związane ze śrutowaniem betonu są bezpieczne i czyste, ponieważ w separatorze dochodzi do odessania pyłu. Co ważne, taka metoda obróbki betonu może być stosowana nie tylko przy świeżo położonej, ale również przy starszej posadzce. Śrutowanie jest stosowane w celu pozbycia się zanieczyszczeń i powstrzymania konsekwencji, które mogłyby wyniknąć z działania mleczka cementowego.
Kiedy warto poddać beton śrutowaniu?
Śrutowanie betonu jest metodą obróbki, która znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy konieczne jest oczyszczenie powierzchni posadzki. Może to być usunięcie warstw wspomnianego mleczka cementowego, a także rdzy, farby czy znaków poziomych. Dzięki śrutowaniu betonu jego powierzchnia staje się bezpieczna do użytkowania – szorstka struktura zmniejsza ryzyko poślizgnięcia, co ma ogromne znaczenie zarówno w miejscu robót, jak i na powierzchniach użytkowych. Co więcej, śrutowanie jest metodą obróbki betonu, która jest wykorzystywana również w celu przygotowania powierzchni do nałożenia żywicy.