Skip to content
Menu
Blog | JUMAR Technika Diamentowa
  • STRONA GŁÓWNA
Blog | JUMAR Technika Diamentowa
szczelina dylatacyjna w betonie

Szczeliny dylatacyjne – do czego służą i czemu są tak istotne?

Napisano dnia 5 sierpnia 20219 marca 2022

W budownictwie, przy wylewaniu lub naprawach posadzek betonowych, często można spotkać się z pojęciem dylatacji. Dylatacja to specjalna, celowo utworzona szczelina, która ma zapobiegać pękaniu posadzki i zapewnić jej bezawaryjną eksploatację. Rozdzielone (zdylatowane) elementy posadzki pracują efektywniej, przez co posadzka zachowuje dłuższą żywotność, a budynek pracuje efektywniej. Co jeszcze warto wiedzieć o dylatacjach? Sprawdźmy!

Jak działa dylatacja?

Szczeliny dylatacyjne sprawiają, że poszczególne elementy posadzki mają możliwość swobodnej pracy. Szczelina daje im przestrzeń, w której mogą się prawidło odkształcać np. pod wpływem temperatury, obciążenia warunków gruntowych. Dylatacje stosuje się też tam, gdzie istnieje ryzyko pęcznienia lub skurczania się materiału, z którego wykonana jest posadzka. Szczeliny wykonywane są nie tylko w posadzkach; w ten sposób zabezpiecza się również fundamenty, balkony, podjazdy itp. Szczeliny dylatacyjne można podzielić na: termiczne (chronią przed naprężeniami spowodowanymi różnicą temperatur), technologiczne (chronią przed możliwością pęcznienia lub kurczenia się materiałów) i przeciwdrganiowe (chronią przed drganiami spowodowanymi np. pracą ciężkich pojazdów czy trzęsieniem ziemi).

Jak wykonuje się dylatacje?

Zdarza się, że kompletną dylatacją pozostaje sama szczelina. Wtedy wystarczy tylko cięcie betonu. Zazwyczaj jednak szczelinę wypełnia się odpowiednim materiałem. Dobrze dobrany materiał sprawia, że pełni ona swoją funkcję o wiele skuteczniej, jest też częściowo zamaskowana. Do wypełnienia używa się m.in. specjalnych listew, sznurów, taśm, wkładek oraz specjalnych preparatów i mas (silikonowych, akrylowych, poliuretanowych, epoksydowych itp.).

Dylatacje zawsze powinny być wykonywane przez profesjonalistów. Niewystarczająca liczba szczelin lub ich nieprawidłowe rozmieszczenie mogą powodować powstawanie pęknięć na wylewce. Szczeliny dylatacyjne nie mogą być też zbyt szerokie – jeśli na posadzce ma znaleźć się stosunkowo miękki materiał, będzie on odkształcał się w tym miejscu. Specjalista doradzie też, czym połączyć dwa różne rodzaje wykończenia posadzki, jeśli spotkają się one właśnie nad dylatacją. Źle dobrane wypełnienie może skutkować ich uszkodzeniem.

Ostatnie wpisy

  • Najważniejsze parametry wiertnic do betonu
  • Jak dobrać tarczę do cięcia żelbetu?
  • Jak wygląda wiercenie w betonie zbrojonym?
  • Czy da się ciąć beton szlifierką kątową?
  • Jak szlifować powierzchnię betonową, by pozbyć się niechcianych plam i zabrudzeń?

PPHU JUMAR Technika Diamentowa

Jan Listwan
26-026 Morawica
ul. Górnicza 4B

©2025 Blog | JUMAR Technika Diamentowa