Prowadzenie prac związanych z przebudowami i rozbiórkami wiąże się z koniecznością demontażu masywnych konstrukcji. Tradycyjnie metody mogą się w takich przypadkach okazać niewystarczające z uwagi na swą pracochłonność lub zbyt dużym ryzykiem zachwiania stabilności obiektu. Doskonałym rozwiązaniem może być cięcie betonu przy wykorzystaniu pił linowych. Przekonajmy się, na czym polega ta technika.
Jak wygląda cięcie liną diamentową?
Lina diamentowa to rodzaj sznura wykonanego z elastycznej, lecz nierozciągliwej liny stalowej, na którym osadzone są elementy tnące z nasypem diamentowym (tzw. koraliki) zrobione z twardych spieków ze sztucznym diamentem. Przestrzenie między częściami tnącymi są zwykle zabezpieczone tworzywem sztucznym. Końce liny są łączona ze sobą tak, by tworzyły pętlę, a ona sama jest zakładana na dwa koła – napędowe i napinające, a także na zestaw rolek sprawiających, że opasuje cięty element. Ruch liny powoduje stopniowe przecinanie materiału. Ze względu na znaczną emisję ciepła cięta powierzchnia musi być chłodzona cieczą, nie jest możliwe cięcie na sucho. W zależności od potrzeb oraz ciętego materiału trzeba dobierać jakość liny, jak również ustawić prędkość jej przesuwu. Przed przystąpieniem do cięcia konieczne jest poprawne zamocowanie rolek prowadzących do ciętego materiału.
Co można ciąć liną diamentową?
Lina diamentowa nadaje się do cięcia betonu, żelbetu, a także kamienia naturalnego, a w razie potrzeby również sztucznego. Radzi sobie z przecinaniem filarów, stropów oraz ścian, a także słupów lub fundamentów. Nadaje się też do przecinania prefabrykatów betonowych oraz różnych konstrukcji – zbiorników i kominów. Przy jej pomocy można też wycinać otwory o rozmaitej geometrii. Cięcie liną diamentową jest szczególnie cenione podczas prac rozbiórkowych. Jej zaletą jest możliwość wykonywania cięć w miejscach trudnodostępnych i w ograniczonej przestrzeni oraz szybkie przygotowanie urządzenia do pracy. Plusem jest także brak ryzyka związanego z niekontrolowanym odspajaniem większych fragmentów materiału.