Beton jest niezwykle popularnym materiałem budowlanym. Z jednej strony wyróżnia się dużą wytrzymałością, a z drugiej jest stosunkowo trudny w obróbce. Aby przygotować materiał do przeprowadzenia instalacji elektrycznych czy wodnych albo wykonać otwory, należy zastosować specjalistyczny sprzęt oraz odpowiednią metodę. Jedną z kluczowych kwestii podczas wyboru sposobu cięcia betonu jest ta, która dotyczy cięcia na sucho lub na mokro. Od czego zależy sposób chłodzenia tarczy i czy lepiej wykonywać cięcie na sucho, czy na mokro? Na sucho można tylko wykonać cięcie gdy beton jest niezbrojony.
Jakie jest zastosowanie i zalety cięcia na mokro?
Wybór sprzętu do cięcia betonu oraz sposobu chłodzenia tarczy zależy przede wszystkim od twardości materiału i pożądanego efektu. Najczęściej zdarza się tak, że im twardszy materiał, tym lepiej zastosować cięcie na mokro. Ta metoda cięcia znajduje również zastosowanie podczas obróbki materiałów abrazydowych. Woda jest stosowana s przede wszystkim do chłodzenia maszyny oraz tarczy diamentowej, oraz aby zmniejszyć skutki pylenia, które bywają problematyczne podczas cięcia betonu. Na przykład technika diamentowa jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów cięcia twardego betonu.
Zastosowanie wody podczas cięcia diamentem pozwala na wykonywanie głębszych nacięć oraz przecięcia dużych ilości stali nawet szyny kolejowe nie stanowią problemu jeśli tylko są w otulinie betonu. Co więcej, dzięki zastosowaniu wody rozprzestrzenia się znacznie mniej wszelakiego pyłu, który powstaje podczas cięcia. Zastosowanie wody podczas cięcia przekłada się również na utrzymanie urządzenia w dobrym stanie oraz zapobiega zapyleniu pomieszczeń, ponieważ pył, który jest generowany zamienia się w szlam , który zostaje szybko usunięty odkurzaczami przemysłowymi.
Kiedy warto stosować cięcie na sucho?
W przypadku cięcia betonu na sucho wykorzystywane są inne tarcze niż do cięcia na mokro. Charakteryzują się przede wszystkim dużymi przestrzeniami pomiędzy kolejnymi segmentami i są spawane laserowo. Cięcie betonu na sucho jest mniej precyzyjne niż w przypadku metod z zastosowaniem wody. Wybór odpowiedniej metody jest uzależniony od efektu, który ma być uzyskany. Z uwagi na mnogość zalet i bezpieczeństwo cięcia z wykorzystaniem wody taka metoda jest stosowana częściej. Cięcie na sucho sprawdzi się przede wszystkim w sytuacjach, w których otwory mają mieć niewielką głębokość, a do tego nie muszą być precyzyjne.